bahman-ghobadi

Bahman Ghobadi

Yönetmen,Yapımcı,Oyuncu

Kamerasını, düşüncesini, politik eylem ve söylemlerini yalın, ama tokat gibi senaryoların üzerinde hareket ettiren, halkın içindeki sorunları yine halkın haklılığını dile getirerek yansıtan iranlı kürt yönetmendir Bahman Ghobadi.

Sadece iran değil, haksızlığın, zulmün, baskı ve şiddetin hüküm sürdüğü her coğrafyada sesini canı pahasına, sesinin kısılması pahasına yükselten yürekli bir insan. Filmlerine bakıldığı zaman bariz bir şekilde karşımıza çıkan, zalimin zulmüdür ve bir isyan, bir reddediş, bir kabullenmeyiş vardır. bu durumu en iyi kaplumbağalar da uçar ve hiç kimsenin iran kedilerinden haberi yok filmlerinde görüyoruz. kaplumbağalar da uçar filminde ırak üzerinden anlatılan emperyalizmdir; hiç kimsenin iran kedilerinden haberi yok filminde ise hayallerinin peşinde koşup yaratıcılıklarına sımsıkı sarılmış bir avuç müzisyen genç üzerinden anlatılan da dinsel gerici güçlerin sosyal yaşamı ve devlet düzeni üzerinde kurduğu korku dağlarıdır. Sarhoş atlar zamanı filminde ise yokluk, yoksulluk ve bu iki kalın duvarı bir şekilde aşmaya, yeni umutlar yeşertmeye çabalayan insanlar…

Kullandığı kamera açıları, kameranın yer yer sarsılması, karakteri terk edip bizi olaylarla, şiddetle başbaşa bırakması, karakteri farklı açılardan takip eden kamera kullanımı izleyiciyi filme ortak ederken tedirgin de ediyor, sevindiriyor ve de hüzne boğuyor. oyuncular ise tamamen doğal ve hatta ilk kez kamera karşısına geçmiş kişiler; anımsayın kaplumağalar da uçar filmini. onlarca çocuk, ihtiyar, adeta dilsiz konuşmayan kadınlar ve hepsine rol yaptırmak… aslında rol yaptırmıyor bahman ghobadi, sadece kendinizi oynayın, doğanızın ve ruhunuzun akışınızı bozmadan. kamera ve set orada bir yerde.

Bahman Ghobadi Filmleri ;

2015 Flag Without a Country
2014 Words with Gods (segment “Kaboki”)
2012 Fasle kargadan
2009 Kasi az gorbehaye irani khabar nadareh
2006 Niwemang
2004 Lakposhtha parvaz mikonand
2003 Daf (Documentary short)
2003 War Is Over? (Documentary)
2002 Gomgashtei dar Aragh
2000 Zamani barayé masti asbha
1999 Zendegi dar meh (Documentary short)

Film ile ilgili yorum yazın
(Visited 193 times, 1 visits today)

Filmler