Yarım Ay – Halfmoon

Oyuncular

Yarım Ay – Halfmoon Bahman Ghobadi’nin 2006 yapımı filmi. diğer adıyla Niwemang. Filmdeki kadın karakterlerden birinin adı. 35 yıl sonra ilk kez konser vermek üzere Irak’a davet edilen ünlü Kürt sanatçı Mamo’nun İran’dan Irak’a doğru yol hikayesi. Müzik ve yol hikayesi olması ve oyuncular yönünden marooned in iraq ile benzerlikler taşıyor. Çocuk ağırlıklı önceki filmlere göre kadın ve kadına baskı önem kazanıyor. 1300 küsür kadın şarkıcının sürgün olarak yaşadığı bir köyden kaçırılan güzel sesli kadın sanatçı kaçak olarak konsere götürülmeye çalışılıyor. Filmin İran’da gösterimi yasaklanmış.
Film içerisindeki dikkat çeken önemli diğer vurgulardan bazıları ölüm, ağıt, tabut ve mezar. Diğer filmlerinden farklı olan diğer bir öğe ise gülümseten bir biçimde dağlık yollarda laptop ile internet kullanmaları, e-posta ile haberleşmeleri ve cep telefonu kullanmaları.
Ayrıca Ghobadi tüm bölgesel oluşumlara mesajını vermekten çekinmemiş. Filmin tümü ve kadınlara baskı yönünden İran hükümeti, Irak’taki kaos, sınır tanımaz ve zalimce davranan amerikan askerleri, sınırda karşılaştıkları ve sebepsizce dayak yedikleri Türk askerleri nasibini almış.Filmin sonlarına doğru Türkiye –Irak sınırında 22 plakalı bir Türk kamyonu yola devam etmelerine ve enstrümanlarını taşımalarına yardım eder. tabi Irak sınırında plakanın 22 (Edirne) olması biraz tezat.
Müzikleri gerçekten büyüleyici, ancak müzik üzerine kurulu bir film için çokta ön plana çıkarılmamış gibi geldi. Konser hazırlıkları için temelde bağlamanın kullanıldığı sahnelerde bize çok yakın etkileyici melodiler var. Filmin başlarında çocuk şarkıcıların akordeon ve tef ile söyledikleri şarkı ile sanki Kusturica filmi izliyor gibi hissediyorsunuz.

Oyuncular

  • Golshifteh Farahani
  • Ismail Ghaffari
  • Allah-Morad Rashtian
  • Hedieh Tehrani

 

Film ile ilgili yorum yazın
(Visited 15478 times, 1 visits today)

Benzer Filmler

FİLM İÇİN YORUMUNUZU YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir